Прејди на содржината

Розета (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Розета (маглина)

{{{опис}}}

Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 30 м 54,6 с
Деклинација + 5° 2' 52"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 80' x 50'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1871
Други ознаки w part of Rosette nebula

NGC 2237оддавна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2237 се споменува и како w part of Rosette nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1871 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2237 е од видот EN.[1] NGC 2237 има привидни димензии од 80' х 50'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 30 м 54,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 5° 2' 52".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2237 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 227; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 154. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 923.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]