NGC 281

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 281


Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 52 m 53,8 s
Деклинација + 56° 37' 30"
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 35' х 30'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 16 ноември 1881
Други ознаки IC 11, LBN 616

NGC 281 е емисиона маглина во соѕвездието Касиопеја, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 281 се споменува и како IC 11, LBN 616.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 ноември 1881 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 6 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 281 е од видот EN.[1] NGC 281 има привидни димензии од 35' х 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 52 m 53,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 56° 37' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 281 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 36; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3663. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1237.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]