NGC 1579

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1579

{{{опис}}}

Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 30 м 14,2 с
Деклинација + 35° 16' 47"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 12' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 27 декември 1788
Други ознаки LBN 766, Sh2-222

NGC 1579отсјајна маглина во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1579 се споменува и како LBN 766, Sh2-222.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 27 декември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1579 е од видот RN.[1] NGC 1579 има привидни димензии од 12' х 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 30 м 14,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 35° 16' 47".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1579 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 96; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2381. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1458.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]