Прејди на содржината

Срце (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Срце
оддавна маглина
H II-подрачје
Маглината Срце сликана од Скопје, 2021 г.
Податоци од набљудување: епоха J2000,0
Ректасцензија02ч 33м &1000000000000002200000022с
Деклинација+61° 26′ &1000000000000003600000036″
Оддалеченост7.500 сг
Привидна величина (V)18,3
Привидни димензии (V)150' x 150'
СоѕвездиеКасиопеја
Физичи особености
Апсолутна величина (V)6,5
ОзнакиNGC 896, IC1805, Sh2-190
Поврзано: Списоци на маглини

Срце (IC 1805 или Шарплес 2-190) — оддавна маглина во соѕвездието Береникина Коса, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Срце и IC 1805 се споменува и како NGC 4559C, HII во N 4559.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1787 г. од Вилијам Хершел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Срце е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 35 м 51,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 55' 57"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Срце е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]