NGC 604

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 604
оддавна маглина
H II-подрачје
NGC 604 во галаксијата Триаголник
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија01ч 34м &1000000000000033200000033,2с[1]
Деклинација+30° 47′ &1000000000000000600000006″[1]
Оддалеченост2.700.000 сг   (840.000[2] пс)
Привидна величина (V)+14,0[1]
Привидни димензии (V)1′,93 x 1′,2 лмин[1]
СоѕвездиеТриаголник
Физичи особености
Полупречник760[3] сг
Апсолутна величина (V)-13,8
Знаменитостимасивно H II-подрачје
стара 3,5 милиони години[2]
Поврзано: Списоци на маглини

NGC 604H II-подрачје во соѕвездието Триаголник, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа со пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 604 е од видот GxyP.[4] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m.[5] NGC 604 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,95'.[5]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 34 м 32,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 30° 47' 4".[6]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 604 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2293. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 30.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for NGC 604. Посетено на 2006-09-03.
  2. 2,0 2,1 Barba, Rodolfo (2004). „An in-depth analysis of a prototypical giant H II region: NGC 604“. HST Proposal ID #10419. Bibcode:2004hst..prop.6732B.
  3. distance × sin( diameter_angle / 2 ) = преч. 760 сг.
  4. Запис за NGC 604 на НАСА (англиски)
  5. 5,0 5,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  6. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]