NGC 609

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 609

{{{опис}}}

Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 36 м 23,7 с
Деклинација + 64° 32' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3r
Привиден сјај
(видлив)
11
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 9 август 1863
Други ознаки OCL 325

NGC 609расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 609 се споменува и како OCL 325.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 9 август 1863 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 609 е од видот II3r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m.[2] NGC 609 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 36 м 23,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 64° 32' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 609 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 16; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4039. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 878.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]