Прејди на содржината

NGC 642

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 642

{{{опис}}}

Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 35 м 0,7 с
Деклинација - 75° 33' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 септември 1835
Други ознаки ESO 29-SC50

NGC 642расеано ѕвездено јато во соѕвездието Мала Водна Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 642 се споменува и како ESO 29-SC50.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 септември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 642 е од видот OCL.[1] NGC 642 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 35 м 0,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 75° 33' 24".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 642 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 461; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6428. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 22.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]