NGC 796

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 796

{{{опис}}}

Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 56 м 43,8 с
Деклинација - 74° 13' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 септември 1835
Други ознаки ESO 30-SC6

NGC 796расеано ѕвездено јато во соѕвездието Мала Водна Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 796 се споменува и како ESO 30-SC6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 септември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 796 е од видот OCL.[1] NGC 796 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 56 м 43,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 74° 13' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 796 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 461; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9149.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]