Прејди на содржината

NGC 588

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 588

{{{опис}}}

Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 32 м 45,7 с
Деклинација + 30° 38' 56"
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,65' x ?'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 2 октомври 1861

NGC 588дел од галаксија во соѕвездието Триаголник, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 октомври 1861 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 588 е од видот GxyP.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m.[2] NGC 588 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,65'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 32 м 45,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 30° 38' 56".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 588 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2293. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 30.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]