NGC 4028

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4028


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 30 декември 1783
Други ознаки NGC 4014, UGC 6961, MCG 3-31-5, CGCG 98-12, IRAS 11560+1627

NGC 4028леќеста галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4028 се споменува и како NGC 4014, UGC 6961, MCG 3-31-5, CGCG 98-12, IRAS 11560+1627.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 декември 1783 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4028 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 4028 има привидни димензии од 1,4' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4028 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37695. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 192; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1441. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 89.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4028 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]