NGC 662

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 662

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 44 м 35,5 с
Деклинација + 37° 41' 47"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 22 ноември 1884
Други ознаки UGC 1220, MCG 6-4-60, CGCG 521-73, IRAS 01416+3726, KUG 0141+374, KARA 62, ARAK 55, 5ZW 98

NGC 662спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 662 се споменува и како UGC 1220, MCG 6-4-60, CGCG 521-73, IRAS 01416+3726, KUG 0141+374, KARA 62, ARAK 55, 5ZW 98.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 22 ноември 1884 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 662 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] NGC 662 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 44 м 35,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 37° 41' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 662 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6393. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 92; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2815. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1189.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]