NGC 4853

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4853


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 58 m 35,4 s
Деклинација +27° 35' 45""
Положбен агол 81°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 13 април 1831
Други ознаки UGC 8092, MCG 5-31-48, CGCG 160-68, DRCG 27-43, IRAS 12561+2752, 2ZW 67, KUG 1256+278B

NGC 4853 е елиптична галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4853 се споменува и како UGC 8092, MCG 5-31-48, CGCG 160-68, DRCG 27-43, IRAS 12561+2752, 2ZW 67, KUG 1256+278B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 април 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4853 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 4853 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 58 m 35,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 35' 45"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 81°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4853 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44481. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1995. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1393.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]