NGC 4278

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4278
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,8' x 3,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 март 1785
Други ознаки UGC 7386, MCG 5-29-62, CGCG 158-77, IRAS 12175+2933

NGC 4278елиптична галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4278 се споменува и како UGC 7386, MCG 5-29-62, CGCG 158-77, IRAS 12175+2933.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 март 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4278 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 4278 има привидни димензии од 3,8' х 3,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4278 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39764. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 108; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1991. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1398.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4278 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]