NGC 961

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 961

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 41 м 2,2 с
Деклинација - 6° 56' 8"
Положбен агол 49°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sm
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,4'
Историја
Откривач Ормонд Стоун
Откриена 1886
Други ознаки NGC 1051, IC 249, MCG -1-7-33, UGCA 40

NGC 961спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 961 се споменува и како NGC 1051, IC 249, MCG -1-7-33, UGCA 40.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1886 година од страна на Ормонд Стоун, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 961 е од видот Sm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] NGC 961 има привидни димензии од 1,9' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 41 м 2,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 56' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 49°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 961 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10172. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 265; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4705. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1292.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]