NGC 745

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 745


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 58 m 33 s
Деклинација + 55° 28' 24"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV2p
Привиден сјај
(видлив)
7,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 28 ноември 1831
Други ознаки OCL 345

NGC 745 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Персеј, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 745 се споменува и како OCL 345.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 ноември 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 745 е од видот IV2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,9 mag.[2] NGC 745 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 58 m 33 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 55° 28' 24".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 745 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 37; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8485.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]