NGC 4728C

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4728C


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 50 м 36,9 с
Деклинација +27° 29' 1"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 3 март 1867

NGC 4728Cспирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 март 1867 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4728C е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 4728C има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 50 м 36,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 29' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4728C е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 214033. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1995. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1393.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]