NGC 963

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 963

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 30 м 31,1 с
Деклинација - 4° 12' 56"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки IC 1808, MCG -1-7-17, KUG 0228-044

NGC 963галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 963 се споменува и како IC 1808, MCG -1-7-17, KUG 0228-044.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 963 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 963 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 30 м 31,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 12' 56".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 963 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9545. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 220; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4701. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1292.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]