NGC 956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 956

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 32 м 14,9 с
Деклинација + 44° 38' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,9
Физички податоци
Привидни димензии 9' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 23 декември 1831
Други ознаки OCL 377

NGC 956расеано ѕвездено јато во соѕвездието Андромеда, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 956 се споменува и како OCL 377.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 23 декември 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 956 е од видот IV1p.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 8,9 m.[2] NGC 956 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 32 м 14,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 44° 38' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 956 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 62; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2844. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 44.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]