NGC 744

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 744

{{{опис}}}

Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 58 м 37 с
Деклинација + 60° 10' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II1p
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 септември 1829
Други ознаки OCL 343

NGC 744расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 744 се споменува и како OCL 343.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 744 е од видот II1p.[1] NGC 744 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 58 м 37 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 10' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 744 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 37; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3688. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1245.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]