NGC 523

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 523


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 25 м 20,7 с
Деклинација + 34° 1' 31"
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc/P
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 0,7'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 23 август 1862
Други ознаки NGC 537, UGC 979, MCG 6-4-18, IRAS 01225+3345, Arp 158, VV 783, 4ZW 45, CGCG 521-22

NGC 523спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 523 се споменува и како NGC 537, UGC 979, MCG 6-4-18, IRAS 01225+3345, Arp 158, VV 783, 4ZW 45, CGCG 521-22.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 23 август 1862 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 523 е од видот Sbc/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 523 има привидни димензии од 2,5' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 25 м 20,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 34° 1' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 523 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5268. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2300. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1189.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]