NGC 930

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 930


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 27 m 56,7 s
Деклинација + 20° 20' 33"
Податоци од набљудување
Вид на објект дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,1' x 0,1'
Историја
Откривач Ралф Копланд
Откриена 26 октомври 1872

NGC 930 е дел од галаксија во соѕвездието Овен, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 октомври 1872 година од страна на Ралф Копланд, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 930 е од видот GxyP.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag.[2] NGC 930 има привидни димензии од 0,1' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 27 m 56,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 20° 20' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 930 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 130; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1221. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 443.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]