Прејди на содржината

NGC 814

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 814

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 10 м 37,6 с
Деклинација - 15° 46' 24"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,6'
Историја
Откривач Ормонд Стоун
Откриена 1886
Други ознаки MCG -3-6-10, IRAS 02082-1600

NGC 814леќеста галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 814 се споменува и како MCG -3-6-10, IRAS 02082-1600.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1886 година од страна на Ормонд Стоун, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 814 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 814 има привидни димензии од 1,4' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 10 м 37,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 15° 46' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 4°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 814 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8319. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 264; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5859. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 891.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]