Прејди на содржината

NGC 5012

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5012
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 11 м 36,7 с
Деклинација +22° 54' 53"
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 1,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 април 1785
Други ознаки UGC 8270, MCG 4-31-12, CGCG 130-16, KUG 1309+231, IRAS 13091+2310

NGC 5012спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5012 се споменува и како UGC 8270, MCG 4-31-12, CGCG 130-16, KUG 1309+231, IRAS 13091+2310.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 10 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5012 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] NGC 5012 има привидни димензии од 2,9' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 11 м 36,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 54' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5012 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45795. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 150; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1994. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 125.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]