Прејди на содржината

NGC 988

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 988

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 35 м 27,3 с
Деклинација - 9° 21' 18"
Положбен агол 114°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,4
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 1,6'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 1879
Други ознаки MCG -2-7-37, UGCA 35, IRAS 02330-0934

NGC 988спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 988 се споменува и како MCG -2-7-37, UGCA 35, IRAS 02330-0934.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1879 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 988 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 988 има привидни димензии од 4,1' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 35 м 27,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 9° 21' 18".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 114°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 988 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9843. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 265; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5285. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 886.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]