NGC 884

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 884

{{{опис}}}

Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 22 м 5 с
Деклинација + 57° 7' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3r
Привиден сјај
(видлив)
6,1
Физички податоци
Привидни димензии 18' x ?'
Историја
Откривач Хипарх
Откриена 131 п.н.е.
Други ознаки OCL 353

NGC 884расеано ѕвездено јато во соѕвездието Персеј, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 884 се споменува и како OCL 353.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 131 п.н.е. година од страна на Хипарх, со помош на голо око, чијашто леќа имала пречник од 0,27 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 884 е од видот I3r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,1 m.[2] NGC 884 има само една позната привидна димензија, која изнесува 18'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 22 м 5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 57° 7' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 884 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 37; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3694. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1245.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]