NGC 716

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 716

{{{опис}}}

Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 52 м 59,5 с
Деклинација + 12° 42' 30"
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 септември 1886
Други ознаки IC 1743, UGC 1351, MCG 2-5-54, CGCG 437-49, IRAS 01503+1227

NGC 716спирална галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 716 се споменува и како IC 1743, UGC 1351, MCG 2-5-54, CGCG 437-49, IRAS 01503+1227.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1 септември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 716 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 716 има привидни димензии од 1,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 52 м 59,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 12° 42' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 716 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6982. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 174; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 629. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 15.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]