NGC 752

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 752

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 57 м 35 с
Деклинација + 37° 50' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III1m
Привиден сјај
(видлив)
5,7
Физички податоци
Привидни димензии 75' x ?'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Други ознаки OCL 363

NGC 752расеано ѕвездено јато во соѕвездието Андромеда, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 752 се споменува и како OCL 363.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 752 е од видот III1m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,7 m.[2] NGC 752 има само една позната привидна димензија, која изнесува 75'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 57 м 35 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 37° 50' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 752 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 92; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2816. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1225.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]