NGC 659

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 659

{{{опис}}}

Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 44 м 24 с
Деклинација + 60° 40' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III1p
Привиден сјај
(видлив)
7,9
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 1783
Други ознаки OCL 332

NGC 659расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 659 се споменува и како OCL 332.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1783 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 4,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 659 е од видот III1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,9 m.[2] NGC 659 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 44 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 40' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 659 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 37; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4032. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 945.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]