Прејди на содржината

NGC 4396

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4396
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 20 април 1865
Други ознаки UGC 7526, MCG 3-32-34, CGCG 99-49, IRAS 12234+1556, VCC 865, KUG 1223+159

NGC 4396спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4396 се споменува и како UGC 7526, MCG 3-32-34, CGCG 99-49, IRAS 12234+1556, VCC 865, KUG 1223+159.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 април 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4396 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] NGC 4396 има привидни димензии од 3,3' х 1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4396 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40622. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1445. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 4396 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]