NGC 602

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 602

{{{опис}}}

Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 29 м 26,4 с
Деклинација - 73° 33' 26"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид EN+OCL
Физички податоци
Привидни димензии 34' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 август 1826
Други ознаки ESO 29-SC43

NGC 602расеано ѕвездено јато во соѕвездието Мала Водна Змија, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 602 се споменува и како ESO 29-SC43.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 602 е од видот EN+OCL.[1] NGC 602 има само една позната привидна димензија, која изнесува 34'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 29 м 26,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 33' 26".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 602 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 461; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9142.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]