NGC 524

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 524


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 24 m 47,8 s
Деклинација + 9° 32' 19"
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,3
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 2,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 4 септември 1786
Други ознаки UGC 968, MCG 1-4-53, CGCG 411-51, IRAS 01221+0916

NGC 524 е леќеста галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 524 се споменува и како UGC 968, MCG 1-4-53, CGCG 411-51, IRAS 01221+0916.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 септември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 524 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 mag/arcmin2.[2] NGC 524 има привидни димензии од 2,8' х 2,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 24 m 47,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 9° 32' 19".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 524 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5222. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 173; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 614. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1201.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]