NGC 894

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 894


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 21 м 34,5 с
Деклинација - 5° 30' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 28 ноември 1856

NGC 894дел од галаксија во соѕвездието Кит, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 28 ноември 1856 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 894 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 21 м 34,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 5° 30' 35".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 894 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 264; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4697. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1292.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]