NGC 755

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 763)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 755


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 56 m 22,6 s
Деклинација - 9° 3' 45"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 1,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 јануари 1785
Други ознаки NGC 763, MCG -2-6-5, KUG 0153-093, IRAS 01538-0918

NGC 755 е спирална галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 755 се споменува и како NGC 763, MCG -2-6-5, KUG 0153-093, IRAS 01538-0918.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 јануари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 755 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] NGC 755 има привидни димензии од 3,3' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 56 m 22,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 9° 3' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 755 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7262. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 264; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5278. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1183.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]