NGC 685

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 685


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 47 м 42,8 с
Деклинација - 52° 45' 43"
Положбен агол 74°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x 3,1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 октомври 1834
Други ознаки ESO 152-24, AM 0145-530, IRAS 01458-5300

NGC 685спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 685 се споменува и како ESO 152-24, AM 0145-530, IRAS 01458-5300.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 685 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 685 има привидни димензии од 3,6' х 3,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 47 м 42,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 52° 45' 43".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 74°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 685 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6581. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 418; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8482.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]