Прејди на содржината

NGC 881

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 881

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 18 м 45,3 с
Деклинација - 6° 38' 22"
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 септември 1785
Други ознаки MCG -1-6-89, IRAS 02160-0650

NGC 881спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 881 се споменува и како MCG -1-6-89, IRAS 02160-0650.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 10 септември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 881 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 881 има привидни димензии од 2,3' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 18 м 45,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 38' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 881 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8822. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 264; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4696. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1281.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]