NGC 614

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 614

{{{опис}}}

Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 35 м 52,2 с
Деклинација + 33° 40' 55"
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 септември 1784
Други ознаки NGC 618, NGC 627, UGC 1140, MCG 5-4-75, CGCG 502-118, KCPG 38B

NGC 614леќеста галаксија во соѕвездието Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 614 се споменува и како NGC 618, NGC 627, UGC 1140, MCG 5-4-75, CGCG 502-118, KCPG 38B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 13 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 614 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 614 има привидни димензии од 1,4' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 35 м 52,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 40' 55".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 614 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5933. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2297. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 30.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]