Прејди на содржината

NGC 4049

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4049
Поглед кон NGC 4049
Поглед кон NGC 4049
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 52°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 27 април 1785
Други ознаки UGC 7027, MCG 3-31-21, CGCG 98-31, KUG 1200+190

NGC 4049спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4049 се споменува и како UGC 7027, MCG 3-31-21, CGCG 98-31, KUG 1200+190.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4049 е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 4049 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 52°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4049 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38050. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1444. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 89.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4049 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]