NGC 728

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 728


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 55 m 1,5 s
Деклинација + 4° 13' 22"
Податоци од набљудување
Вид на објект тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 октомври 1827

NGC 728 е тројна ѕвезда во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 октомври 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 728 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 55 m 1,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 4° 13' 22".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 728 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 219; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 33. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 21.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]