Прејди на содржината

NGC 548

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 548

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 26 м 2,5 с
Деклинација - 1° 13' 31"
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Џорџ Сирл
Откриена 2 ноември 1867
Други ознаки UGC 1010, MCG 0-4-141, CGCG 385-134, DRCG 7-56

NGC 548елиптична галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 548 се споменува и како UGC 1010, MCG 0-4-141, CGCG 385-134, DRCG 7-56.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 2 ноември 1867 година од страна на Џорџ Сирл, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 548 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 548 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 26 м 2,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 1° 13' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 548 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5326. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 218; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4682. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1259.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]