NGC 4147

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 4147


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VI
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Физички податоци
Привидни димензии 4,4' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 март 1784
Алтернативни ознаки NGC 4153, GCL 18

NGC 4147 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Береникина Коса, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4147 се споменува и како NGC 4153, GCL 18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 март 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4147 е од видот VI.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 mag.[2] NGC 4147 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4147 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1442. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 89.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4147 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]