Прејди на содржината

NGC 710

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 710

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 52 м 54 с
Деклинација + 36° 3' 12"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,2'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 12 август 1863
Други ознаки UGC 1349, MCG +6-5-33, CGCG 522-41, KUG 0149+358B, IRAS 01499+3548

NGC 710спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 710 се споменува и како UGC 1349, MCG +6-5-33, CGCG 522-41, KUG 0149+358B, IRAS 01499+3548.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 12 август 1863 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 710 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 710 има привидни димензии од 1,3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 52 м 54 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 36° 3' 12".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 710 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6972. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 92; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2319. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1225.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]