NGC 846

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 846


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 12 m 12,1 s
Деклинација + 44° 34' 5"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,7'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 22 ноември 1876
Алтернативни ознаки NGC 847, UGC 1688, MCG 7-5-24, CGCG 538-32, IRAS 02090+4420

NGC 846 е спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 846 се споменува и како NGC 847, UGC 1688, MCG 7-5-24, CGCG 538-32, IRAS 02090+4420.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 ноември 1876 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 846 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] NGC 846 има привидни димензии од 1,9' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 12 m 12,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 44° 34' 5".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 846 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8430. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 62; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2842. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 931.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]