NGC 993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 993


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 36 m 46 s
Деклинација + 2° 3' 1"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 15 јануари 1865
Други ознаки NGC 994, UGC 2095, MCG 0-7-52, CGCG 388-63

NGC 993 е елиптична галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 993 се споменува и како NGC 994, UGC 2095, MCG 0-7-52, CGCG 388-63.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 јануари 1865 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 993 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] NGC 993 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 36 m 46 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 2° 3' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 993 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9910. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 220; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 46. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1283.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]