NGC 6837

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6837 {{{опис}}}
Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 53 м 8 с
Деклинација +11° 41' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 4 септември 1784
Други ознаки OCL 108

NGC 6837расеано ѕвездено јато во соѕвездието Орел, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6837 се споменува и како OCL 108.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6837 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m.[2] NGC 6837 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 53 м 8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 41' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6837 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 207; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1066. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 782.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]