NGC 6852

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6852


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 0 м 39,2 с
Деклинација +1° 43' 43"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,47' x ?'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 25 јуни 1863
Други ознаки PK 42-14.1

NGC 6852планетарна маглина во соѕвездието Орел, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6852 се споменува и како PK 42-14.1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 јуни 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6852 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 m.[2] NGC 6852 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,47'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 0 м 39,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +1° 43' 43".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6852 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 253; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 494. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 297.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]