NGC 6807

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6807


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 34 m 33,5 s
Деклинација +5° 41' 4""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,13' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 4 септември 1882
Други ознаки PK 42-6.1, CS=14.0

NGC 6807 е планетарна маглина во соѕвездието Орел, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6807 се споменува и како PK 42-6.1, CS=14.0.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 септември 1882 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 15 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6807 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag.[2] NGC 6807 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,13'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 34 m 33,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +5° 41' 4"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6807 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 207; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 490. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 171.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]