Прејди на содржината

NGC 6741

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6741
{{{опис}}}
Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 2 м 37 с
Деклинација -0° 26' 56""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,13' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 19 август 1882
Други ознаки PK 33-2.1, J 475, CS=14.7

NGC 6741планетарна маглина во соѕвездието Орел, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6741 се споменува и како PK 33-2.1, J 475, CS=14.7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 август 1882 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6741 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,8 m.[2] NGC 6741 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,13'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 2 м 37 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 26' 56"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6741 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 251; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5128. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 193.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]