NGC 6760

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6760


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 11 m 12,1 s
Деклинација +1° 1' 52""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IX
Привиден сјај
(видлив)
9
Физички податоци
Привидни димензии 9,6' x ?'
Историја
Откривач Џон Расел Хајнд
Откриена 30 март 1845
Други ознаки GCL 109

NGC 6760 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Орел, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6760 се споменува и како GCL 109.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 март 1845 година од страна на Џон Расел Хајнд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6760 е од видот IX.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 mag.[2] NGC 6760 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 11 m 12,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +1° 1' 52"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6760 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 251; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 463. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 323.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]