NGC 6803

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6803


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 31 м 16,3 с
Деклинација +10° 3' 26""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,17' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 17 септември 1882
Други ознаки PK 46-4.1, CS=15.2

NGC 6803планетарна маглина во соѕвездието Орел, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6803 се споменува и како PK 46-4.1, CS=15.2.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 септември 1882 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6803 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,3 m.[2] NGC 6803 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,17'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 31 м 16,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 3' 26"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6803 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 207; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1059. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 782.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]