Прејди на содржината

NGC 1893

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1893
{{{опис}}}
Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 22 м 45,6 с
Деклинација + 33° 24' 52"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
7,5
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 22 јануари 1827
Други ознаки OCL 439, in IC 410, LBN 807

NGC 1893расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1893 се споменува и како OCL 439, in IC 410, LBN 807.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јануари 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1893 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,5 m.[2] NGC 1893 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 22 м 45,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 24' 52".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1893 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 97; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2394. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1315.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]